Archiwum miesiąca: maj 2011

Barbara Kosmowska z pisarską wizytą w bibliotece

Barbara Kosmowska z pisarską wizytą w bibliotece

           Miesiąc maj jest miesiącem bibliotek i książek. W związku z tym Biblioteka Publiczna w Ryczywole w tym zacnym miesiącu przygotowała całe mnóstwo bibliotecznych atrakcji. Jedną z nich było autorskie spotkanie z pisarką Barbarą Kosmowską. Odbyło się ono we wtorek 24 maja.

          Z małym poślizgiem czasowym, czyli tuż po godzinie 19 na salę biblioteczną zapełnioną już widownią przybyła prosto z Bytowa pisarka powieści młodzieżowych i dla dorosłych – pani Barbara Kosmowska. Już od początku sprawiała wrażenie osoby niezwykle miłej i przyjaźnie nastawionej do życia i ludzi. Ponad godzinne spotkanie, rozpoczęte przez kierowniczkę biblioteki, panią Aldonę Janc, upłynęło w miłej atmosferze i było raczej rozmową z pisarką, a nie wysłuchaniem monologu płynącego z ust gościa. Zachęceni przez panią Kosmowską mieszkańcy Ryczywołu pytali o przeróżne sprawy, związane zarówno z życiem prywatnym pisarki, jak i z jej twórczością. Pisarka na każde pytanie odpowiadała bardzo wnikliwie, dzięki czemu ujawniła wiele informacji i tym samym stała się bliższa słuchającym ją czytelnikom. Barbara Kosmowska jest pisarką, która swą twórczość rozwinęła dzięki udziałowi w konkursach. Nigdy nie była pewna czy jej książki spodobają się publiczności, dlatego wysyłała je na konkursy ogólnopolskie. Zawsze powieść zdobywała pierwsze miejsce. Klasycznym tego przykładem jest zwycięstwo jednej z pierwszych książek pt. Teren prywatny. Po tym wydawniczym hicie zainteresowano się twórczością Kosmowskiej, pisała jedną książkę w roku, zmieniała odbiorcę pisząc raz dla młodego pokolenia, potem znowu dla dorosłych. W wyniku fascynacji pisarstwem napisała kilkanaście powieści i obecnie jest w trakcie pisania kolejnej. Jednak pisanie nie jest jej jedynym konikiem. Pisarka pracuje na uczelni w Słupsku i jak sama twierdzi nigdy z tej pracy nie zrezygnuje, ponieważ uwielbia nauczać studentów i przebywać z nimi. Poza tym jest żoną, matką i opiekunką dla swych czteronożnych pupili. Kocha swój Bytów, uwielbia ludzi w nim mieszkających. Jest zwyczajną osobą, której udało się spełnić marzenie – być współczesną pisarką.

Bibliotek Publiczna w Ryczywole posiada książki napisane przez Barbarę Kosmowską. Zapraszamy do zapoznania się tą literaturą – naprawdę warto!

Gminne obchody majowe

Gminne obchody majowe

                          Obchody świąt majowych mamy już za sobą. Tak jak w wielu gminach na terenie całej Polski, tak i w Gmine Ryczywół uczczono przede wszystkim kolejną rocznicę uchwalenie Konstutycji 3 Maja.

            2 maja, w Święto Flagi Narodowej, zainaugurowano sezon letnich zabaw plenerowych. Dzięki Gminnemu Ośrodkowi Kultury od godziny 20 do 1 w nocy społeczność, mimo chłodu i uciążliwego wiatru, bawiła się na płycie boiska sportowego, a do tańca przygrywał zespół pana Marka Górzyńskiego z Margonina. Natomiast 3 maja zbiórką pod kościołem parafialnym rozpoczęto te najważniejsze obchody. O 10.15 rozpoczęła się msza uświetniona obecnością delegacji i sztandarów. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz pod obelisk, gdzie blisko 40 delegacji złożyło wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Ryczywół, a poetyckim akcentem raczył publiczność dyrektor domu kultury. Wszyscy razem, z pomocą zespołu Chóru mieszanego działającego przy GOK-u, odśpiewali nasz Hymn Narodowy. Na godzinę 16 zaproszono społeczność na montaż słowno- muzyczny oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Tak też się stało. Na spotkanie, jak zawsze, przybył Wójt Gminy Ryczywół pan Jerzy Gacek z małżonką oraz Radna Gminy Ryczywół pani Anna Nowicka, która jednocześnie była odpowiedzialna za stronę techniczną występu, bowiem wszystkie śpiewane pieśni wyświetlane były na ekranie, co sprawiło, że cała sala widząc treść śpiewała pieśni ile sił w płucach. Występ, przygotowany przez dyrektora Barańskiego, uświetniły recytatorki ze szkoły podstawowej, narrator- uczennica gimnazjum oraz gitarzysta- uczeń szkoły podstawowej. Pamięć rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja została zachowana i godnie uczczona, co jest niezwykle cennym aspektem patriotycznym.

Koncert filharmoniczny w GOK-u

Koncert filharmoniczny w GOK-u

                   Muzyczni goście zza wschodniej granicy to tytuł koncertu, który odbył się 11 kwietnia 2011 r. o godzinie 18 w murach Gminnego Ośrodka Kultury w Ryczywole. Na zaproszenie dyrektora Tomasza Barańskiego przybyło trzech muzyków, którzy przez godzinę raczyli publiczność niebywałą grą na akordeonie i fletni Pana.

        Najważniejszymi personami podczas występu byli oczywiście muzycy. Koncert prowadził znany Ryczywolanom pan Piotr Należyty. Natomiast utwory wykonywali goście zza wschodniej granicy, czyli pan Dumitru Harea – absolwent Akademii Muzycznej w klasie fletni Pana w Kiszyniowie na Mołdawii oraz pan Andrij Melnyk z Ukrainy grający na akordeonie. Pośród zgromadzonej publiczności zasiadał Wójt Gminy Ryczywół pan Jerzy Gacek, radna Rady Gminy Anna Nowicka, bibliotekarki Biblioteki Publicznej w Ryczywole pani Aldona Janc i pani Stefania Zielińska oraz szefowa ryczywolskiego KGW pani Maria Kistowska. Całość rozpoczął dyrektor Barański, życząc dobrej uczty duchowej. I tak też było. Pierwsze dźwięki fletni Pana i akordeonu zachwyciły publiczność i tak już było do końca koncertu. Zebrani usłyszeli utwory wschodnie, takie jak taniec Rumunów, ukraiński kobzar, dwie ballady rumuńskie, utwór cygański, a nawet jedną z kompozycji Enio Moricone. Muzyka, łagodząc obyczaje, wprawiła publiczność w nastrój refleksji i wyciszenia, a przede wszystkim była odskocznią od obowiązków i problemów dnia codziennego. Jako, że tego typu koncerty w domu kultury w Ryczywole odbywają się często, społeczność chętnie w nich uczestniczy. To przecież niebywała okazja obcowania ze sztuką muzyczną za darmo, gdyż koncerty zawsze opłacane są przez Gminny Ośrodek Kultury. Na zakończenie dyrektor wręczył muzykom symboliczną różę, po czym co ciekawsi udali się za scenę, by przyjrzeć się z bliska fletni Pana, nazywanej w Polsce w czasie renesansu multanką. Obok życzeń świątecznych od muzyków, zebrani otrzymali ustne zaproszenie od dyrektora Barańskiego na kolejne koncerty.

Remont domu kultury

Ruszył remont domu kultury

                       Z końcem kwietnia pełną parą ruszył generalny remont budynku Gminnego Ośrodka Kultury

w Ryczywole. Prace, wykonywane przez firmę REAL BUD, mają zakończyć się w miesiącu sierpniu.

Od dłuższego czasu władze Gminy Ryczywół starały się o pozyskanie środków unijnych na remont centrum kulturalnego Gminy Ryczywół. Marzenia stały się faktem – pozytywnie rozpatrzony został wniosek o przyznanie pomocy w ramach działania Odnowa i rozwój wsi. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Koszt remontu opiewa na pół miliona złotych. Na czas remontu cała działalność domu kultury przeniesiona została do budynku po byłej szkole na ulicy Mickiewicza. Ku uciesze dyrektora i pozostałych pracowników GOK-u, remontowane jest wnętrze budynku, jak i jego strona zewnętrzna. W środku zmianie ulegnie przede wszystkim sala główna, która zostanie powiększona o pomieszczenie po byłej bibliotece. Powstanie też nowa kuchnia i toaleta z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenie socjalne zmieni swoje miejsce, jak również biuro księgowej przeniesione zostanie z piwnicy na poziom główny. Z zewnątrz wykonano jak do tej pory izolację ziemną zapobiegającą wychodzeniu pleśni w pomieszczeniach piwnicznych. Odnowiony zostanie także dach oraz elewacja zewnętrzna budynku. Pozostaje zatem patrzeć jak dom kultury w Ryczywole stanie się wizytówką całej gminy.

Anna Nowicka

Maj-spotkania w bibliotece

BIBLIOTEKA ZAWSZE PO DRODZE,

NIE MIJAM – WCHODZĘ.

BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY RYCZYWÓŁ

Z A P R A S Z A

W MIESIĄCU MAJU NA SPOTKANIA :

5.05.2011 – ANDRZEJ GRABOWSKI

BIBLIOTEKA PUBLICZNA FILIA LUDOMY ZESPÓŁ SZKÓŁ LUDOMY

godz. 11:00

10.05.2011 – DOROTA KASPRZAK

BIBLIOTEKA PUBLICZNA RYCZYWÓŁ

godz. 10:00

24.05.2011 – BARBARA KOSMOWSKA

BIBLIOTEKA PUBLICZNA RYCZYWÓŁ

godz.19:00

M A J – GODZINA LITERACKA JULIAN TUWIM

SPOTKANIA DLA DZIECI:

BIBLIOTEKA PUBLICZNA RYCZYWÓŁ

BIBLIOTEKA PUBLICZNA FILIA LUDOMY

SZKOŁA PODSTAWOWA LIPA