Archiwum miesiąca: czerwiec 2011

GOK dla Mamy, Taty i Dziecka

GOK dla Mamy, Taty i Dziecka

                               Jakże było wesoło i sympatycznie podczas koncertu zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury dla Mam, Tatusiów i Dzieci. Słowne i muzyczne występy odbyły się w budynku szkoły podstawowej dnia 9 czerwca o godzinie 17.

Uroczystości przewodniczył dyrektor domu kultury pan Tomasz Barański. Na wstępie swój program przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ryczywole przygotowane przez dyrektora Barańskiego. Mamy oraz tatusiowie z wielką uwagą przysłuchiwali się wierszom o nich. Wyciszeniem i relaksem dla zmęczonego dniem codziennym umysłu była gitarowa gra Radka Krzesińskiego oraz fenomenalny śpiew Szymona Singera (Nie ma ja u mamy, Cudownych rodziców mam). W drugiej części programu na scenie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lipie, które dały koncert gry na fletach prostych. Sześć dziewcząt równocześnie zagrało Wlazł kotek, Panie Janie, czy Sto lat dla wszystkich mam i ojców. Nad przygotowaniem dziewczynek czuwała pani Renata Wolska. Ostatnim punktem był występ dzieci z przedszkola w Ludomach pod bacznym okiem pani dyrektor Renaty Ruks-Sobczak. Pięknie i bez tremy dzieci recytowały dla swych ukochanych rodziców. W podziękowaniu za ich wspaniały występ mamy też przygotowały dla swych pociech niespodziankę. Mianowicie, matki dzieci uczęszczających do przedszkola w Ludomach już od trzech lat przygotowują występy dla najmłodszych. Ostatnio wpadły na pomysł, by inscenizować piosenki dla dzieci. Pierwszy raz pokazały swe aktorsko-muzyczne umiejętności właśnie tego dnia w Ryczywole. Pięknie ucharakteryzowane panie przy wesoło brzmiącym podkładzie muzycznym przedstawiły inscenizację piosenki Kaczka dziwaczka, Mydło wszystko umyje, gdzie głównym rekwizytem był ogromny dmuchany basen, oraz piosenkę o Ciotce Klotce. Występy mam spotkały się z wielkim uznaniem zarówno ze strony młodej, jak i starszej widowni.

Na zakończenie uroczystości wykonano zbiorowe zdjęcie pamiątkowe, a najmłodsi za swe popisy aktorskie otrzymali słodki upominek.

Anna Nowicka

Spotkanie autorskie

Malarska i poetycka pasja Elżbiety Wasyłyk

– relacja ze spotkania autorskiego

 Do Biblioteki Publicznej Gminy Ryczywół przybyła z Trzcianki

dnia 8 czerwca pani Elżbieta Wasyłyk – poetka i malarka.

Godzinne spotkanie autorskie dało obecnym możliwość poznania kolejnej ciekawej postaci.Pani Elżbieta Wasyłyk jest kobietą niezwykle przedsiębiorczą – pracuje, kończy habilitację, maluje, pisze, wyjeżdża na przeróżne wystawy i jednocześnie jest matką trójki dzieci. Na wszystko znajduje czas, gdyż nauczyła się rozsądnie żyć, a bez wątpienia pomógł jej w tym nasz Rodak Jan Paweł II.

Tematem przewodnim spotkania w Ryczywole był właśnie nasz wspaniały Papież. To właśnie obrazy z Jego sylwetką prezentowała na dużym ekranie malarka. Gra kolorów i ogromne rozmiary obrazów fascynowały zebraną widownię. Nie prezentowały one jednak jedynie sylwetki Ojca Świętego, ale mocno nawiązywały do Jego pontyfikatu, do głoszonych prawd wiary i zasad życiowych oraz chrześcijańskich. W podobnym duchu utrzymane są wiersze pani Wasyłyk. Zebrani na spotkaniu poznali kilka z nich. Jak do tej pory autorka wydała dwa tomiki wierszy – Spotykamy się i Kształt obecności. Wyjątkowość krótkich zazwyczaj liryków zachwyca tematyką, która mocno odwołuje się do wierzeń chrześcijańskich. Poprzez wiarę poetka uczy odbiorcę jak żyć i poradzić sobie z problemami dnia codziennego. Pisze również wiersze na cześć zmarłych, po to, aby ocalić ich od zapomnienia.

Zaprezentowany przez panią Elżbietę dorobek pozwolił obecnym stwierdzić, iż jest ona osobą niezwykle bogatą wewnętrznie i utalentowaną. Pisze, maluje i dodatkowo swe liryki śpiewa przy własnym akompaniamencie gitarowym. Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami i podziękowaniem sponsorom, czyli Bankowi Spółdzielczemu i państwu Szymkowiakom.

Anna Nowicka

Sukces Chóru!

                     Integracyjna biesiada z sukcesem w tle. W czwartek, 2 czerwca, przy dogodnej aurze Chór Mieszany i Koło Gospodyń Wiejskich, czyli organizacje działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole, spotkały się, by uczcić nie lada sukces.

Biesiada przy grillu i wesołych rozmowach miała miejsce u jednej z członkiń chóru i KGW. Z okazji wspólnego spotkania skorzystały niemal wszystkie członkinie KGW i członkowie chóru. Głównym tematem był sukces pań i panów śpiewających w chórze. Mianowicie, 25 maja śpiewacy wraz z dyrygentem panem Tomaszem Barańskim uczestniczyli w IX Festiwalu Piosenki Seniorów w Szamotułach, gdzie gościem honorowym była znana i lubiana Eleni. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest corocznie Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Myślą przewodnią muzycznego spotkania były słowa piosenkarki Ocalmy świat – nasz wspólny dom. Popis muzycznych umiejętności dało trzynaście zespołów i w tym Chór mieszany z Ryczywołu, który zajął zaszczytne II miejsce. Wraz z tym sukcesem chór otrzymał również dyplom i nagrodę specjalną za właściwy dobór utworów. Zatem chórzyści, jak i dyrygent, wrócili pełni wrażeń, satysfakcji i oczywiście z nagrodami, wśród których wyróżnić można imponującą flagę z wizerunkiem Jana Pawła II, piękny obraz, jak również książkę o naszym wielkim Rodaku Karole Wojtyle.

Zatem nie ulega wątpliwości, iż wesoła biesiada była jak najlepszym uhonorowaniem sukcesu chóru, do którego niewątpliwie przyczynił się dyrygent Tomasz Barański.

Anna Nowicka