Archiwum miesiąca: sierpień 2011

Tercet Egzotyczny w Ryczywole

Tercet Egzotyczny w Ryczywole

6 i 7 sierpnia na terenie ryczywolskiego obiektu sportowego odbyły się Dni Ryczywołu. Pierwszego dnia rozegrano turnieje w piłkę nożną i siatkówkę plażową, o czym informowaliśmy naszych czytelników w poprzednim numerze gazety. Drugi dzień to, zgodnie z tradycją lat poprzednich, dzień występów artystycznych, podczas których gwiazdą wieczoru był znany zespół Tercet Egzotyczny.

Tuż po występach skierowanych do najmłodszej widowni, o czym pisaliśmy w osobnym artykule, rozpoczęły się śpiewno – muzyczne prezentacje rodzimych i zaproszonych zespołów. Jako pierwszy wystąpił Chór działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole pod dyrygenturą dyrektora Tomasza Barańskiego. Chórzyści w liczbie osiemnastu pań i panów zaprezentowali pięć utworów. Regularnie odbywające się próby śpiewu przyniosły oczekiwany rezultat. Chór śpiewał jak należy, czyli tak, aby zachwycić publiczność. Tuż koło godziny 15 nad Ryczywołem zawisła ciemna chmura deszczowa, która na moment przerwała plenerowe obchody, jednak zaraz po deszczu spotkanie z piosenką kontynuowali absolwenci Studium Piosenkarskiego z Poznania, wśród których swój wspaniały wokal zaprezentowała Ryczywolanka Sylwia Feldmann. Głosy młodych ludzi zachwycały, toteż po występie zebrali gromkie brawa, a Sylwia nawet osobiste gratulacje. Dalej muzyką publiczność raczyła ryczywolska Kapela Podwórkowa Chłopcy z tamtych lat. Dwukrotnie na scenę zawitał znany w Poznaniu, i nie tylko, znakomity aktor Teatru Nowego Michał Grudziński, który umilał czas prezentując autorski program satyryczny mówiący o życiu i jego wszelkich aspektach z przymrużeniem oka. Prawdziwym rarytasem był koncert operetkowy w wykonaniu solistów Teatru Muzycznego w Poznaniu wraz sekstetem Brass Ensemble. Zarówno śpiew, jak i muzyka nie dosyć, że zachwyciły licznie zebraną publiczność, to roznosiły się na dalekie tereny Ryczywołu. Koło godziny 18 na scenę zaproszono duet instrumentalny, czyli akordeon i skrzypce, które to instrumenty w grę wprowadzili studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dla lubiących akordeon i skrzypce ta część imprezy okazała się najlepsza i wyjątkowo ładna. Dalej, konferansjer i prowadzący Dni Ryczywołu dyrektor GOK-u, pan Tomasz Barański, zapowiedział gwiazdę wieczoru – zespół Tercet Egzotyczny, który na scenie miał się pojawić tuż po przerwie technicznej. I tak też się stało. Ogromnej rzeszy widzów, którą trzeba było liczyć w tysiącach, ukazała się wokalistka zespołu wraz z dwoma muzykami oraz chórkiem kobiecym. Wśród trzech śpiewających kobiet obecna była córka wokalistki. Koncert cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wszyscy czekali na największe hity zespołu. Wokalistka Izabela, obok nowych utworów, zaśpiewała te najbardziej znane utwory, jak Ile wieczorów, Conga, bonga i cabasa, a na zakończenie Pamelo żegnaj. W połowie występu, zgodnie z tradycją, wokalistka zmieniła swój image, z czerwieni na czerń. Po planowanym koncercie zespół zachęcony gromkimi brawami publiczności wykonał bis, po czym fani mieli możliwość zakupienia płyty Tercetu z autografem wokalistki. W kuluarach, podczas rozmowy naszej redaktorki z wokalistką, usłyszeć można było o wspaniałych i pozytywnych wrażeniach światowego zespołu z pobytu w Ryczywole.

Anna Nowicka

Dni Ryczywołu – atrakcje i występy dla najmłodszych

Dni Ryczywołu – atrakcje i występy dla najmłodszych.Podczas tegorocznych obchodów związanych z urodzinami miejscowości Ryczywół nie zabrakło atrakcji dla dzieci, które to występy rozpoczynały dzień występów artystycznych. Było to 7 sierpnia.

Obok kolorowych stoisk, dmuchanych zamków, trampoliny i cukrowej waty, dla najmłodszych organizatorzy, czyli Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Ryczywole, zaplanowali występy artystyczne, które rozpoczęły niedzielne święto miejscowości. Dyrektor GOK-u Tomasz Barański o godzinie 14 przywitał wszystkich zebranych, przedstawił program uroczystości plenerowych oraz zaprosił na przedstawienie pt. Kopciuszek. Występ nie był zwyczajnym, aktorskim pokazem, bowiem swe talenty na scenie pokazywały mamy dzieci uczęszczających do Przedszkola Publicznego w Ryczywole. Dwanaście mam prezentowało się na scenie wyśmienicie. Pod kierunkiem i inicjatywą radnej Anny Nowickiej przygotowały scenerię, muzykę, charakteryzację oraz kostiumy. Historia Marysi i szczęśliwe zakończenie, czyli ślub z królewiczem, bardzo zaciekawiły najmłodszą publiczność i nie tylko. Mamy-aktorki dobrze spostrzegły salwy śmiechu z ust dorosłych, którzy nie wierzyli własnym oczom. Wśród aktorek rozpoznać można było, choć z trudem, przewodniczącą Rady Rodziców przy przedszkolu panią Żanetę Hamrol – w roli złej siostry, nauczycielkę wychowania fizycznego panią Luizę Bogacz – w roli macochy, radne Rady Gminy Ryczywół: panią Magdalenę Hahn w roli narratora oraz panią Annę Nowicką w roli drugiej złej siostry. Szczęśliwe zakończenie bajki było radosne również dla występujących mam, które, jak na aktorki przystało, dopadła trema w mniejszym lub większym stopniu. Jednak z opinii publicznej płynęły głosy zadowolenia i wielkiego podziwu dla odważnych mam, które w profesjonalny sposób wcieliły się w swe role. Przedstawienie rozniosło się echem nawet poza Powiat Obornicki.

Zaraz po artystycznym występie mam z Ryczywołu wystąpiły również mamy, ale tym razem z Przedszkola Publicznego w Ludomach. Panie, z dyrektor Renatą Ruks-Sobczak w roli zapowiadającej, przedstawiły ilustrację ruchową piosenek dziecięcych. Ludomskie mamy również były pięknie ucharakteryzowane, co wpłynęło na bardzo przyjemny odbiór piosenek, jak na przykład Mydło wszystko umyje, czy Ciotka Klotka. Następnie wszystkie obecne na stadionie dzieci, odpowiednio zachęcone przez dorosłe aktorki, wspólnie bawiły się w rytm piosenki opowiadającej o dużej piłce z wielkim brzuchem i w kropki złote. Godzinne występy dla dzieci były przeżyciem nie tylko dla nich, ale i dla występujących mam, które odważyły się wystąpić przed tak dużą publicznością.

Wakacje w kąciku Plastusiowo

Pracująca w Bibliotece Publicznej w Ludomach pani Milena Wiese cyklicznie urozmaica dzieciom wakacje. Mali czytelnicy chętnie korzystają z cotygodniowych spotkań.

Wakacyjne zajęcia z dziećmi odbywają się w każdy czwartek od godz. 12.00 do godz. 13.00. W programie ujęto m. in. głośne czytanie bajek, zagadki, gry i zabawy, zajęcia plastyczne, słodki poczęstunek. W zajęciach uczestniczy około 10 dzieci, które zafascynowane są plastusiowym kącikiem i poznawaniem nowych książek. W lipcu odbyły się zajęcia nawiązujące do pierwszej pomocy, podczas których dzieci wykonały zdjęcie rentgenowskie i bandażowały pluszowe misie. Następnie młodzi czytelnicy wcielili się w wielkich wynalazków i zrobiły lornetkę z papierów toaletowych, po czym na kolejnych zajęciach farbami wykonały portret wróżki. W sierpniu, czyli w drugim miesiącu letniego wypoczynku, dzieci poznają m. in. zasady savoir vivre z Koszmarnym Karolkiem, wyruszą w podróż po Polsce z Pyzą na polskich dróżkach, a w najbliższym czasie stworzą swój koncert muzyczny z wierszami Izabelli Klebańskiej. Wszystkie prace plastyczne można obejrzeć na wystawie w siedzibie biblioteki. Już teraz dzieci żałują, że niebawem wakacje dobiegną końca i zakończą się również zmagania biblioteczne. Jednak pani bibliotekarka pociesza czytelników gwarantując liczne spotkania w czasie roku szkolnego.

Anna Nowicka