Archiwum miesiąca: kwiecień 2012

Spotkanie z twórczością Marii Kownackiej.

DZIĘKUJEMY PANI, PANI MARIO

ZA SERCE I UŚMIECH – TE DWA SZCZEGÓLNE

ZNAKI PANI TWÓRCZOŚCI.

 

 

W miesiącu marcu z okazji trzydziestej rocznicy śmierci Marii Kownackiej, Biblioteka Publiczna Gminy Ryczywół przygotowała dla uczni klas IV Szkoły Podstawowej spotkanie z twórczością tej znanej lecz ostatni zapomnianej: pisarki, tłumaczki, autorki sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych dla dzieci. Maria Kownacka współpracowała z czasopismem „Płomyk”, na łamach którego rozpoczynała swoją działalność pisarską. Na wniosek dzieci otrzymała „Order Uśmiechu.

Podczas spotkań, biblioteka zaprezentowała dzieciom losy małego ludzika z plasteliny, który mieszka w Tosi piórniku na podstawie „Plastusiowego pamiętnika”. Przedstawiła zimującego bociana, który zachowywał się jak pan i władca na wiejskim podwórku poprzez stronice książki „Kajtkowe przygody”.

Opowiedziała dzieciom o przyrodzie i zwyczajach panujących na góralskiej wsi dzięki książką : „Razem ze słonkiem” i „Głos przyrody”. Było też o dziecięcych przygodach,pełnych ciepła, pozbawionych przemocy opowieściach naszych rówieśników czyli „Dzieci z Leszczynowej Górki”. Książka ta jest inspiracją do zabawy, źródłem poznawania przyrody i poszanowania otaczającego nas piękna.

Nie można pominąć losów dziwnego koziołka wychowanego przez ludzi i wypuszczonego na wolność, którego dzieje uczestnicy spotkania poznały dzięki stronicą „Rogasia z Doliny Roztoki”. Na zakończenie dzieci poznały książeczkę dla wszystkich „Kukuryku na ręczniku”, w której autorka w zabawny sposób porusza tak ważne rzeczy jak : higiena osobista. Wszystko było urozmaicone zagadkami napisanymi przez Marię Kownacką.

Na spotkanie z dziećmi biblioteka przygotowała odpowiedni wystrój: były tu informacje o Marii Kownackiej, ilustracje do jej książek wykonane przez uczestników ferii oraz ulepiona z plasteliny postać Plastusia.

 

WYSTAWA MALARSTWA.

WYSTAWA  MALARSTWA.

W  dniach  16.04-12.05.2012 r  Biblioteka Publiczna zorganizowała wystawę prac pani Grażyny   Wyrwy, mieszkanki Połajewa. Pani Grażyna z  wykształcenia  jest zdobnik – ceramik. Malowanie  to  jej   pasja  od  dziecka. Zawodowo  związana  była  z  Domem  Kultury w Połajewie
gdzie  prowadziła   zajęcia  plastyczne dla  dzieci.
Maluje  od  dwudziestu  trzech  lat,  farbami  olejnymi  i  akwarelą.
Swój  dorobek  artystyczny  prezentowała:w  bibliotece  połajewskiej, Hotelu Rodło w Pile, na  dożynkach  w  Trzciance,    2003r.   na    Dzień  Dobry  Wielkopolsko   w  Krzyżu , 2004  wystawa w  cyklu Spotkanie  Na  Miedzy  w  Chełście. W  2005   praca   nad  ilustracjami  do  wierszy  Grzegorza  Grabickiego  połączone  ze  spotkaniem  autorskim.
Otrzymała  nagrodę  od  Starosty  Czarnkowsko – Trzcianeckiego  Wiesława    Maszewskiego  za  współtworzenie  wizerunku  kultury  w  powiecie  czarnkowsko – trzcianeckim.

W siedzibie  ryczywolskiej bibliotece  prezentowane  są obrazy  oraz  grafika do  książki Grzegorza Grabickiego    Na  skrzydłach   fantazji.
Wystawę można zwiedzać w godzinach pracy biblioteki.

I miejsce KGW-Ryczywół na Wielkopolskim konkursie koszy wielkanocnych!

W dniu 1 kwietnia, w Niedzielę Palmową w Cerekwicy odbył się IV Wielkopolski Konkurs Koszy Wielkanocnych. Organizatorami konkursu byli: Referat Organizacyjny i Promocji Urzędu Gminy w Rokietnicy, Gminny Ośrodek Kultury w Rokietnicy, Sołtys i Rada Sołecka wsi Mrowino-Cerekwica, Stowarzyszenie LGD Dolina Samy, Zespół Szkół im. Jadwigi i Władysława Zamoyskich w Rokietnicy. Należy zaznaczyć, iż konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem Wicewojewody Wielkopolskiego. Tymczasem patronat medialny objęła TVP Poznań, Radio Merkury oraz gazeta wydawana przez Gminę Rokietnica – „Rokickie Wiadomości”. Przewodniczącym Kapituły Konkursowej został prof. dr hab. Włodzimierz Dolata z Instytutu Technologii Mięsa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W skład Kapituły Konkursowej weszli:

– przedstawiciel Wicewojewody Wielkopolskiego

– Jan Grabkowski – Starosta Poznański

– Paweł Kowzan – Starosta Szamotulski

– Włodzimierz Kaczmarek – Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły

– Tadeusz Czajka – Wójt Gminy Tarnowo Podgórne

– Bartosz Derech – Wójt Gminy Rokietnica

– Wiesław Włodarczyk – Wójt Gminy Kaźmierz

– Marian Jakobsze – Przewodniczący Rady Gminy Rokietnica

– dr inż. Jerzy Mróz – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

– dr inż. Jerzy Mazur – Administrator RSGD w Przybrodzie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

– dr Roman Dawid Tauber – Rektor Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu

– Marek Beer – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

– Artur Pospieszny – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu

– Antoni Pawlik – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach

– Piotr Michalak – Dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury

– Mariusz Grzymała – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rokietnicy

– Szymon Melosik – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowie Podgórnym

– Tomasz Barański – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ryczywole

– Michał Kruszona – Dyrektor Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach

– Jacek Marcinkowski – Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu

– Maciej Adamski – Prezes Zarządu Stowarzyszenia LGD Dolina Samy

 

Celem konkursu było zachowanie dziedzictwa kulturowego związanego z tradycją obchodzenia Świąt Wielkanocnych, a zwłaszcza z obrzędowością święcenia potraw w Wielką Sobotę, poprzedzającą Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Kosze oceniane były z podziałem na dwie kategorie: wystawcy indywidualni oraz Koła Gospodyń Wiejskich. W tej drugiej kategorii, do konkursu stanęło aż 18 koszy, natomiast Gminę Ryczywół (już po raz trzeci) reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Ryczywołu. W dniu poprzedzającym konkurs, panie z KGW spotkały się w sali GOK-u, aby przygotować swój kosz. Wiele czasu zajęło gospodyniom dekorowanie i przyozdabianie kosza.

 

Zgłaszane do konkursu kosze „do święconki”, poddawane były ocenie pod kątem przygotowania tradycyjnych potraw wielkanocnych, zastosowanych elementów zdobnictwa i dekoracji, nawiązujących do obrzędowości z terenu Wielkopolski.

 

Nasze panie z KGW wykazały się największą kreatywnością, gdyż to właśnie ich kosz otrzymał pierwsze miejsce!

 

 

Imprezą towarzyszącą Wielkopolskiemu Konkursowi Koszy Wielkanocnych była wystawa stołów wielkanocnych pod hasłem „Stół Wielkanocny pięknie nakryty…”. Wystawa ta odbyła się w Cerekwicy już po raz dziesiąty! Prezentujemy niektóre ze stołów, które wzięły udział w wystawie.

 

Najserdeczniejsze życzenia!

Najserdeczniejsze życzenia zdrowych,

radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy,

smacznego jajka, mokrego dyngusa,

a także odpoczynku w rodzinnym gronie.

Niech każdy z nas wykorzysta ten okres czasu jak najlepiej.

Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzy:

Dyrektor i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury

z Ryczywołu.