Archiwum miesiąca: luty 2013

UWAGA – ZMIANA

UWAGA – ZMIANA

 BIBLIOTEKA PUBLICZNA W LUDOMACH

 GODZINY OTWARCIA

 PONIEDZIAŁEK   10:00-17:00

 WTOREK              10:00-17:00

ŚRODA                  11:00-17:00

 CZWARTEK I PIĄTEK NIECZYNNE

 

„Wieczór małych naukowców”

Informacja o warsztatach:

„Wieczór małych naukowców” – sam zbadaj i zobacz co się dzieje wokół ciebie – to propozycja warsztatów i pokazów dla dzieci, w szczególności zamieszkujących tereny wiejskie, starszych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych, na których będą samodzielnie badać wybrane zjawiska przyrodnicze z biologii, chemii i fizyki.

Eksperymenty dla dzieci to połączenie świetnej zabawy i sporej dawki wiedzy, zdobywanej podczas odkrywania zagadek otaczającego nas świata. Wykonywanie nieskomplikowanych doświadczeń to niezwykle pouczająca przygoda, która procentuje u dzieci zainteresowaniami z dziedzin ścisłych. Warsztaty mają na celu wyzwolenie w dzieciach postawy badawczej, wzbudzenie zainteresowania prawami przyrody i dostrzeganie związków miedzy światem nauki, a życiem codziennym. Na pokazach dzieci będą miały okazję poznać niektóre prawa przyrody, interesujące zjawiska fizyczne czy widowiskowe reakcje chemiczne.

Samodzielne przeprowadzanie takich doświadczeń, to pierwszy krok do poznawania przyrody na własną rękę. To początek zdobywania umiejętności potrzebnych nie tylko naukowcom, ale również każdemu człowiekowi, który chce poznać otaczający go świat! Wykonując je dzieci zobaczą, że nauka towarzyszy nam na każdym kroku i stykamy się z nią na co dzień. Dzieci uzbrojone w pipetki i probówki będą izolować, mieszać i obserwować, jak złożony jest otaczający nas świat. Przez mikroskop obejrzą to czego nie widzą gołym okiem, będą mogły również zrobić zdjęcia, narysować, zrobić własnego mikroba, a swoje doświadczenie zanieść do domu. Przy tych wielkich odkryciach towarzyszyć im mogą dorośli opiekunowie, dla których też przygotowane zostaną niespodzianki, a rodzinny charakter zajęć sprawi, że warsztaty te będą doskonałym sposobem na wspólne spędzenie wolnego czasu.

Tematyka zajęć:

– „Czy człowiek i krowa to bioreaktor?” – poznanie zachodzących procesów w naszym ciele, w zwierzętach i we wszystkim co żyje.

– „Mikroby wokół nas, czyli to czego niewidać” poznanie tajemniczych „niewidzialnych stworzonek”, które są odpowiedzialne za wiele naszych chorób. Na własne oczy przekonamy się, ile mikroorganizmów zostaje na naszych nieumytych rączkach.

– „O co właściwie chodzi z tą wodą, powietrzem i ziemią?” – poznanie ich właściwości i zapoznanie się z ich znaczeniem w życiu człowieka.

Dowiedzą się między innymi – czy bakterie mają włosy? kto zjada geny? ile witamin jest w cukierkach? dlaczego w drożdżówce jest tyle dziurek?, czy korzonki roślin zawsze rosną do dołu i co wspólnego ma żelazny gwóźdź z płatkami kukurydzianymi? Ile krowa ma żołądków i czy z siana jest mleko?. Na te i wiele innych pytań dzieci znajdą odpowiedź wykonując proste eksperymenty

Kategorie wiekowe

Materiał dydaktyczny, jak i poziom doświadczeń zostanie dostosowany do poziomu wiekowego dzieci, które zgłoszą się na warsztaty dlatego zostaną one podzielone na poziomy:

Poziom 0 dzieci poniżej 5 lat – zajęcia dla najmłodszych naukowców, które uczą jak funkcjonuje otaczający nas świat, ale przede wszystkim pomagają rozwinąć wyobraźnię dzieci, ich zdolności manualne, poznawanie i utrwalanie kolorów.

Poziom I -5 do 7 lat to prawdziwa szansa na poznanie zagadnień teoretycznych w praktyce, doświadczenia oparte na odczynnikach, które każdy znajdzie w kuchni i nie tylko.

Poziom II 7 do 10 lat na tym poziomie dzieci poczują się, jak w prawdziwym laboratorium chemicznym.

Poziom III 8- 12 lat to już wyższa szkoła dla samodzielnych naukowców, gdzie ważna jest ukierunkowana edukacja.

Kwalifikacje prowadzących – warsztaty zostaną przygotowane przez absolwentów i obecnych pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, o różnym stopniu naukowym, którzy mają doświadczenie pedagogiczne, a prywatnie są rodzicami dociekliwych dzieci, które wciąż zadają pytania i poszukują na nie odpowiedzi.RyczywĂl-2