DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W DNIACH RYCZYWOŁU 2023

W miniony weekend odbyło się coroczne święto naszej gminy, czyli Dni Ryczywołu. Święto zaplanowane na dwa dni, ze względu na warunki atmosferyczne, odbyło się w sobotę 24 czerwca i trwało od godziny 10 do 2 w nocy następnego dnia.
Stadion sportowy w Ryczywole tego dnia tętnił życiem. Od godziny 10 na boisku Orlik rozpoczęły się rozgrywki w piłkę nożną przygotowane przez animatora sportu Pana Dawida Gruchota i Prezesa KS Golnica Pana Mariusza Nowackiego. Na murawie zmierzyli się najmłodsi adepci klubów sportowych z Ryczywołu i Ludom rozgrywając dwa mecze. Trzeci mecz był wyjątkowo ciekawy, bowiem rozegrany międzypokoleniowo – synowie kontra ojcowie. Wszystkie rozgrywki minęły w atmosferze fair play, a gracze z rąk Wójta Gminy Ryczywół, Przewodniczącego Rady Gminy Ryczywół, Sekretarz Gminy i Dyrektora GOK otrzymali pamiątkowe medale – breloczki i piłki do gry w nogę.
O godzinie 13 rozpoczął się tradycyjny Turniej Wsi. Dziesięć sołectw z terenu naszej Gminy (Ryczywół, Skrzetusz, Piotrowo, Radom, Gorzewo, Lipa, Łopiszewo, Wiardunki, Ninino, Ludomy) konkurowało o wysokie nagrody wykonując kolejno sześć zadań. Najwyższą punktację i tym samym miejsca na podium zdobyły sołectwa: I miejsce (dyplom, puchar i bon pieniężny o wartości 5.000 zł) Sołectwo Piotrowo, II miejsce (dyplom, puchar i bon pieniężny o wartości 3.000 zł) Sołectwo Gorzewo, III miejsce (dyplom, puchar i bon pieniężny o wartości 2.000 zł) Sołectwo Ryczywół.
Po godzinie 16 na murawę weszli strażacy, by przeprowadzić Zawody Sportowo – Pożarnicze. W ich organizację i przebieg zaangażowali się: Komendant PSP Druh Michał Mulka, Druhowie z OSP Ryczywół – Prezes Oddziału Gminnego OSP Kazimierz Fryc i Komendant Gminny OSP Andrzej Kistowski oraz Druhowie z Rogoźna – Komendant Miejsko – Gminny OSP Druh Sebastian Rabsh, Druh Marek Sawiński, Druh Michał Przybysz i Druh Bartek Majewski z OSP Gościejewo. Sprawnie przeprowadzone zawody pozwoliły na wyłonienie miejsc: I miejsce – OSP Ryczywół (dyplom, puchar i bon pieniężny o wartości 3.000 zł), II miejsce OSP Skrzetusz (dyplom, puchar i bon pieniężny o wartości 2.000 zł), III miejsce OSP Wiardunki (dyplom, puchar i bon pieniężny o wartości 1.000 zł). W zawodach udział wzięła kobieca drużyna z OSP Skrzetusz (dyplom, puchar i bon pieniężny o wartości 1.000 zł) oraz dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Ryczywołu (medale i upominki). Za przygotowanie drużyn do startu w zawodach odpowiedzialni byli Druh Jacek Grabowski z OSP Skrzetusz, Druh Mariusz Szymański z OSP Wiardunki i Druh Andrzej Kistowski z OSP Ryczywół.
Po rozgrywkach sportowych przyszedł czas na realizację przeniesionego święta pod nazwą Wianki nad Flintą. Ta część odbyła się wokół amfiteatru i zgromadziła setki mieszkańców, którym zaproponowano: wyplatanie wianków, konkurs na poszukiwanie kwiatu paproci, oglądanie nieba, koncert Wokalnego Trio (Małgosia Szymańska, Wiktoria Mielke, Alicja Przybylska) i Obornickiej Orkiestry Dętej z wokalistami Studia Piosenki Metro (Fryderyka Warguła, Maja Kamińska), dudziarzem Romualdem Jędraszakiem i skrzypaczką Zuzanną Strzelczyk, darmowy poczęstunek przygotowany przez KGW Tłukawianie i KGW Skrzetuszanki oraz grochówkę strażacką ufundowaną przez grupę Radnych Rady Gminy Ryczywół, a przygotowaną przez Druha Kazimierza Fryca i członkinie KGW Ryczywół nad Flintą Marzenę Kistowską, Zuzannę Górną i Marzenę Sosińską, pokazowe stoisko ludowe, mnóstwo atrakcji dla dzieci oraz stoiska reklamowe dotyczące światłowodu i telefonii komórkowych. Uczestnicy tej części obchodów Dni Ryczywołu otrzymali pamiątkowe breloczki.
Święto zakończyła fenomenalnie prowadzona przez Tomasza Górkiewicza zabawa pod chmurką, jak również pokaz laserów, który rozświetlił zebrany tłum tuż koło północy.
Wójt Gminy Ryczywół i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację tegoż święta, a więc:
– Druhom z jednostek OSP z Ryczywołu, Ludom, Wiardunek, Ninina, Skrzetusza i Lipy z Druhami Andrzejem Kistowski, Kazimierzem Frycem, Jackiem Grabowskim i Mariuszem Szymańskim na czele
– kołom gospodyń wiejskich w Tłukawach, Skrzetuszu i Ryczywole
– pracownikom i kierownikowi Centrum Integracji Społecznej
– pracownikom Urzędu Gminy, zwłaszcza Pani Sekretarz Ewelinie Mulce i Pani Magdalenie Kątowskiej oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Ryczywół Panu Łukaszowi Krzyśko
– Sołtysom i drużynom sołeckim
– animatorom sportu – Panu Dawidowi Gruchotowi i Panu Mariuszowi Nowackiemu
– pracownikom domu kultury i biblioteki
– licznie przybyłym mieszkańcom naszej gminy i przyjezdnym gościom za dobrą zabawę w miłej atmosferze.
Fotogaleria z przebiegu Dni Ryczywołu znajduje się na Facebooku Gminny Ośrodek Kultury w Ryczywole