ROK 2020 W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Dla biblioteki był to rok  nowych wyzwań i zmian. Pandemia zamknęła nas dwa razy, lecz nigdy nie opuściłyśmy naszych czytelników, zawsze można było do nas zadzwonić, zamówić książki poprzez system biblioteczny MAK+ lub emailem.

Przez cały rok robiłyśmy zakupy nowych pozycji  (z  budżetu własnego na kwotę 11.063,67 i  z  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budżet Priorytetu 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w kwocie 10.736,zł). W styczniu, podczas ferii, zaproponowałyśmy dzieciom spotkania z książkami Magdaleny Ludwiczak,  na których mogły dowiedzieć się o przygodach dwójki rodzeństwa Konrada i Adriany wraz z  rodzinką. Na zakończenie  była możliwość spotkania się z autorką Kudelkowych rozterek. Następnie zaproponowałyśmy  wszystkim mieszkańcom wystawę RĘKODZIEŁA Z DUSZĄ pani Gosi Rzańskiej. W lutym do biblioteki trafiła grupa PSZCZÓŁEK z Przedszkola Publicznego w Ryczywole z panią Klaudią Kowalską. Dzieci posłuchały bajek i legend z Wielkopolski  oraz zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki. W  marcu, po zamknięciu biblioteki w związku z obostrzeniami pandemicznymi, nasza praca uległa zmianie, lecz nadal pracowałyśmy –  z myślą o młodych czytelnikach zorganizowałyśmy konkursy:  na Fraszkę o zdrowiu i Mój ulubiony bohater z książki. Nadszedł dzień  5 maja i długo oczekiwane otwarcie biblioteki z zachowaniem reżimu sanitarnego –  książki w 3 – dniowej kwarantannie, zaopatrzenie w osłony z pleksy, maseczki, rękawice i płyn dezynfekujący. Pracowałyśmy dalej,  lecz na warunkach reżimowych. Rok  2020 został ogłoszony przez  Sejm RP  ROKIEM ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II, toteż przygotowałyśmy wystawę książek, które posiada biblioteka, wystawę fotografii pt. „Karol Wojtyła #narodziny# oraz Czwartkowe Spotkania z Poezją Papieża –   akcję, która polegała na prezentacji  w sieci nagrań  z mieszkańcami czytającymi poezję Karola Wojtyły (udział wzięło11osób). W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w roku  2020  odbył się pod hasłem „Cała Polska Czyta Dzieciom o zwierzętach”, przedstawiane były wiersze  ze zbioru Tajemnica zwierząt – Janusz Jabłoński.   W czerwcu biblioteka otrzymała od Fundacji Kwartalnika „Wyklęci” cenne czasopisma ( numery od 3 do 16). Wakacje zaczęłyśmy, zachowując reżim sanitarny, grą uliczną. Odbyło się to w ramach  DNI RYCZYWOŁU.  W naszym punkcie należało wybrany wiersz przeczytać w gwarze wielkopolskiej. Następnie w miesiącu lipcu spotykałyśmy się z dziećmi: czytając, rysując, wycinając, ostatecznie powstała ciekawa książka o zwierzętach. Następny miesiąc – sierpień to Facebook  i  propozycje różnych książek na letnie wakacje, np.: Koszmarny  Karolek, Jeżycjada, jak to zrobić z papieru, poznajemy ptaki. Nadszedł wrzesień i NARODOWE CZYTANIE  Balladyny Juliusza Słowackiego z sokiem malinowym. W roku 2020 do czytania zgłosiło się 11 mieszkańców, których interpretację Balladyny mogliśmy posłuchać w pięknym wystroju sali GOK. W tym miesiącu ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” – wyprawki nadal czekają na dzieci. Wrzesień to również przejście na emeryturę  kierownika biblioteki pani Aldony Janc i powołanie na tę funkcję pani Stefanii Zielińskiej. Pandemia dalej trwała, ale nam udało się zaprosić  uczniów klas III ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Ryczywole i Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ludomach na spotkanie z Łukaszem Wierzbickim, podróżnikiem i autorem książek dla dzieci i młodzieży. 7-27 listopad to kolejne zamknięcie biblioteki, ale już 29 listopada, przestrzegając reżimu sanitarnego, byłyśmy  otwarte i mimo pandemii pamiętałyśmy o  Dniu Pluszowego Misia .Przygotowałyśmy wystawę książek i pluszaków.  W tym miesiącu również ogłosiłyśmy konkurs: „MOJA KARTKA BOŻONARODZENIOWA”. Zadaniem konkursowym było wykonanie tradycyjnej kartki z elementami świątecznymi.  Na koniec roku mogłyśmy przekazać wyśmienity prezent dla naszych czytelników. Biblioteka przystąpiła  do II naboru 2020 ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną  i  otrzymała dofinansowanie do wypożyczalni e-booków w kwocie 6.230,00. Cały rok pamiętałyśmy o rocznicach wybitnych pisarzy i poetów np.: H. Poświatowska, J. Dehnel  G. Flaubert. W. Szekspir, ważnych wydarzeniach w historii Polski, np. : 3 Maja, 11 listopada , Powstanie Wielkopolskie oraz o wybranych dniach np. : Dzień Poezji, Walentynki,  przygotowując ekspozycje z książek.

Wszystkim naszym czytelnikom życzymy dużo zdrowia, niesłabnącego optymizmu i wielu pozytywnych uniesień czytelniczych. Zapraszamy do naszej biblioteki po nowości wydawnicze (i nie tylko) w wersji papierowej lub elektronicznej.