SPOTKANIE AUTORSKIE Z JERZYM STRUK I ZESPOŁEM ARETE

Z okazji TYGODNIA BIBLIOTEK, W dniu 16 maja 2014 Biblioteka Publiczna w Ryczywole zaproponowała swym mieszkańcom , spotkanie z Jerzy Struk – poeta, filozof, twórca piosenek, doktorant Instytutu Filozofii UAM w Poznaniu, szachowy mistrz FIDE, autor książek poetyckich: „Jesteśmy” (1997), „Rysa Absolutna” (1999), „przed… Po…” (2009), „Być uczniem Miłości” (2010), „Krzyk o Dobro!” (2010), założyciel (wraz z żoną – w marcu 2010 r.) Zespołu Poezji Śpiewanej ARETE. Jego nazwa nie jest przypadkowa i da się poznać, że jej autorem jest ktoś, kto para się filozofią. Pochodzi od greckiego wyrazu „areté” (αρετη) i oznacza cnotę, a także męstwo. Podczas spotkania autor zwrócił uwagę na inny źródłosłów, odwołując się do francuskiego czasownika „s’arrêter”, co oznacza „zatrzymać się”.

Refleksyjna tematyka utworów Jerzego Struka sprzyjały swego rodzaju zatrzymaniu się nad sprawami najważniejszymi, o czym goście biblioteki przekonali się sami, słuchając tę poezję – zarówno podczas recytacji, jak i w wersji „śpiewanej”. Zespół był reprezentowany przez skrzypaczkę Maria Bogawska oraz pianistę, kompozytora, aranżera Romualda Andrzejewskiego.

„Zatrzymania się” nad twórczością Jerzego Struka, niech będą jego własne słowa:

„Bóg jest. A wiem to stąd, że i ja – jestem!

To chyba najszybszy dowód istnienia

Źródła istnienia. Nie łatwo to pojąć,

Bo zrozumienie musi przejść przeze mnie,

Musi mnie aktem pojmowania objąć

Jak szept natury i jak wiatr kosmosu,

Który nadciąga jako sen, i sennie

Usypia umysł ciszą swego głosu…

I strugę światła dnia nocą zasnuwa,

By świat w zadumie pozostawić błogiej […]”

Jerzy Struk, „Bogu powiem”, cz. II (z tomu „Krzyk o dobro!”)

W ten sposób najlepiej podsumujemy popołudniowe spotkanie w Bibliotece, pełne refleksji i zadumy.

IMG_0170 IMG_0171 IMG_0173 IMG_0178 IMG_0179 IMG_0180 IMG_0182 IMG_0187 IMG_0188