Spotkanie z twórczością Marii Kownackiej.

DZIĘKUJEMY PANI, PANI MARIO

ZA SERCE I UŚMIECH – TE DWA SZCZEGÓLNE

ZNAKI PANI TWÓRCZOŚCI.

W miesiącu marcu z okazji trzydziestej rocznicy śmierci Marii Kownackiej, Biblioteka Publiczna Gminy Ryczywół przygotowała dla uczni klas IV Szkoły Podstawowej spotkanie z twórczością tej znanej lecz ostatni zapomnianej: pisarki, tłumaczki, autorki sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych dla dzieci. Maria Kownacka współpracowała z czasopismem „Płomyk”, na łamach którego rozpoczynała swoją działalność pisarską. Na wniosek dzieci otrzymała „Order Uśmiechu.

Podczas spotkań, biblioteka zaprezentowała dzieciom losy małego ludzika z plasteliny, który mieszka w Tosi piórniku na podstawie „Plastusiowego pamiętnika”. Przedstawiła zimującego bociana, który zachowywał się jak pan i władca na wiejskim podwórku poprzez stronice książki „Kajtkowe przygody”.

Opowiedziała dzieciom o przyrodzie i zwyczajach panujących na góralskiej wsi dzięki książką : „Razem ze słonkiem” i „Głos przyrody”. Było też o dziecięcych przygodach,pełnych ciepła, pozbawionych przemocy opowieściach naszych rówieśników czyli „Dzieci z Leszczynowej Górki”. Książka ta jest inspiracją do zabawy, źródłem poznawania przyrody i poszanowania otaczającego nas piękna.

Nie można pominąć losów dziwnego koziołka wychowanego przez ludzi i wypuszczonego na wolność, którego dzieje uczestnicy spotkania poznały dzięki stronicą „Rogasia z Doliny Roztoki”. Na zakończenie dzieci poznały książeczkę dla wszystkich „Kukuryku na ręczniku”, w której autorka w zabawny sposób porusza tak ważne rzeczy jak : higiena osobista. Wszystko było urozmaicone zagadkami napisanymi przez Marię Kownacką.

Na spotkanie z dziećmi biblioteka przygotowała odpowiedni wystrój: były tu informacje o Marii Kownackiej, ilustracje do jej książek wykonane przez uczestników ferii oraz ulepiona z plasteliny postać Plastusia.