DOŻYNKI 2023 W GMINIE RYCZYWÓŁ

15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w Święto Wojska Polskiego, od kilku lat w naszej gminie obchodzone jest tradycyjne święto plonów. Tak też było i w tym roku.
Najważniejszym elementem obchodów była Msza Święta dziękczynna za plony i o zdrowie dla mieszkańców Gminy Ryczywół odprawiona o godzinie 13 w kościele parafialnym przez Księdza Proboszcza Grzegorza Mazurkiewicza w asyście Obornickiej Orkiestry Dętej. Następnie korowód dożynkowy przemaszerował ulicami Ryczywołu, kierując się na stadion, gdzie po powitaniu delegacji wieńcowych i przybyłych rolników, mieszkańców i gości głos zabrał Wójt Gminy Ryczywół Pan Henryk Szrama i Przewodniczący Rady Gminy Ryczywół Pan Łukasz Krzyśko. Serdeczne słowa, szczególnie w kierunku rolników, skierowali również zaproszeni goście w osobach: Poseł na Sejm RP Pani Marta Kubiak, Poseł na Sejm RP Pan Krzysztof Paszyk, Senator RP Pan Jan Filip Libicki, Wojewoda Wielkopolski Pan Michał Zieliński, w imieniu Starosty Obornickiego i swoim Przewodniczący Rady Powiatu Obornickiego Pan Bogusław Janus, Burmistrz Rogoźna Pan Roman Szuberski, w imieniu Poseł na Sejm RP Pani Marii Małgorzaty Janyski Pani Katarzyna Woźniak, Radni Rady Gminy Ryczywół oraz Rady Powiatu Obornickiego. Kolejnym ważnym elementem był tradycyjny obrzęd dożynkowy uświetniony w tym roku przez zespół śpiewaczy Ryczywolanie pod kierunkiem Pana Macieja Galińskiego. Chleb z tegorocznej mąki na ręce Wójta Gminy Ryczywół przekazali starostowie dożynek, czyli Pani Marietta Głów i Pan Radosław Stroiński. Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Bony pieniężne ufundowane zostały przez Ludowy Bank Spółdzielczy w Obornikach. I miejsce zajęło sołectwo Tłukawy, II miejsce sołectwo Radom, a III miejsce sołectwo Skrzetusz. Podczas świętowania był również czas na posiłek, czyli tradycyjną grochówkę strażacką i wyśmienite ciasta i dania przygotowane przez KGW Skrzetuszanki, KGW Tłukawianie i KGW Ryczywół nad Flintą. Ostatnią częścią dożynek były koncerty. Na samym początku na scenie gościliśmy Obornicką Orkiestrę Dętą, następnie Wokalne Trio i grupę SongVibe. Po godzinie 18 rozpoczął się koncert zespołu Classic, a ostatnim punktem była zabawa pod chmurką, którą poprowadził Tomek Mikołajczak. Konferansjerami dożynek byli: Dyrektor GOK-u Pani Anna Nowicka i Pan Adam Szymański.
Niejednokrotnie podczas dożynek dziękowano wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tego święta. Jeszcze raz należy wymienić tutaj: druhny i druhów z OSP Ryczywół, Skrzetusz, Lipa, Ludomy i Wiardunki, Koła Gospodyń Wiejskich ze Skrzetusza, Tłukaw i Ryczywołu, Sołtysów i delegacje wieńcowe z trzynastu sołectw biorących udział w dożynkach, licznych sponsorów oraz Radnych Rady Gminy Ryczywół w osobach: Łukasz Krzyśko, Szymon Chmielewski, Andrzej Cybort, Genowefa Nędza, Bogumiła Figiel, Karolina Sawińska, Marian Głów, Andrzej Pacholczak, Leszek Malmur.
Na przybyłych czekało wiele atrakcji. Pracownice Urzędu Gminy w Ryczywole, Pani Anna Wyka i Pani Marta Łusiewicz, przygotowały niespodziankę dla uczestników tegorocznych dożynek. Każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska losując na kole fortuny jedno pytanie z 5 grup tematycznych. Uczestnicy biorący udział w zabawie otrzymywali nagrody promujące proekologiczne postawy. Swoją obecnością zaszczycili nas również pracownicy MSOK Sp. z o.o. z Toniszewa, którzy podzielili się swoim organicznym środkiem poprawiającym właściwości gleby o nazwie GREENerektor, pochodzącym z bioodpadów m. in. z terenu naszej gminy.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w dożynkach, życząc spokoju i pomyślności w codziennych pracach.
Obszerna fotorelacja znajduje się na Facebooku Gmina Ryczywół.