I SPOTKANIA KOLĘDOWE „COLENDAE 2012”

Organizatorem spotkania był dyrektor GOK-u, pan Tomasz Barański. Całą uroczystość prowadziła pani Anna Nowicka, na co dzień nauczycielka i radna Rady Gminy Ryczywół. Sprawami organizacyjno – technicznymi zajęła się pracująca w domu kultury księgowa, pani Elżbieta Kłos.

Tuż przed godziną 17 do Ryczywołu zjechały liczące zaproszone zespoły śpiewacze. Celem spotkania było zaprezentowanie kilku pieśni o charakterze bożonarodzeniowym. Sala koncertowa również witała gości w tymże nastroju. W jednej części swym blaskiem witała choinka, z drugiej żłobek wykonany przez jednego z sympatyków domu kultury, pana Kazimierza Janusa.

Po rozpoczęciu spotkania, jako pierwszy wystąpił Zespół Śpiewaczy Seniorów Betlejemka Domu Dziennego Pobytu Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek w Szamotułach. Przed popisem talentów śpiewaczych prowadząca krótko przedstawiła historię zespołu. Kształtował się on od początku istnienia Domu Dziennego Pobytu, czyli od 1990 roku. Od 10 lat wspólnota jest organizatorem Festiwalu Piosenki Seniorów w Szamotułach, w którym to przeglądzie od kilku lat uczestniczy dyrektor Barański ze swoim chórem i tam też śpiewacy zdobywają miejsca na podium. Kierownikiem muzycznym zespołu z Szamotuł jest pani Ewa Kostro-Barańska, a dyrygentem siostra Irena Chudy. Panie i panowie zaśpiewali cztery utwory, w które wsłuchała się pokaźna widownia. Śpiewano Józefie, stajenki nie szukaj, Kołysankę Najświętszej Maryi Panny, Boże Narodzenie i Jo je gajdosz. Występ Betlejemki zakończył się gromkimi brawami, po czym na scenę zaproszony został dyrektor Barański, który jeszcze raz serdecznie powitał wszystkie zespoły i znamienitych gości, w tym przede wszystkim Wójta Gminy Ryczywół pana Jerzego Gacka wraz z małżonką. Przerywnikiem pomiędzy występami zespołów był koncert kapeli podwórkowej Chłopcy z tamtych lat, która działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole. Występ pod okiem instruktora pana Mariana Żurowskiego, był o tyle ważny, że po raz pierwszy z muzykami wystąpił tubista – nowy członek zespołu. Chłopcy zaśpiewali i zagrali utwory Szła kolęda, Maleńka przyszła miłość, Już pora na Wigilię oraz inne pod względem muzycznym wykonanie kolęd Wśród nocnej ciszy i Do szopy, hej pasterze.

Drugim występującym na scenie zespołem był Zespół Śpiewaczy Złoty Liść z Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu. Zespół ten, jak zaznaczyła prowadząca Nowicka, powstał we wrześniu 2002 roku. Instruktorem muzycznym jest pan Jan Margowski, a prezesem pani Teresa Janiszewska. Śpiewacy zaprezentowali się w następujących utworach: Dzień jeden w roku, Wigilia, Ballada świąteczna, Tej nocy Anioł i Przekażcie sobie znak pokoju. Porządny występ nagrodzono gromkimi brawami, po czym wysłuchano trzeciego już Zespołu Śpiewaczego Przemysław z Rogozińskiego Centrum Kultury. Przez 18 lat zespół działał jako Chór Przemysław II, a od pięciu lat występuje jako Zespół Śpiewaczy pod dyrekcją pana Alojzego Jóźwiaka i prezesurą pani Teresy Kruger. Zespół wykonał utwory zatytułowane kolejno: Szła kolęda, A to komu Aniołkowie, O Gwiazdo Betlejemska, Wszystkie świata cztery strony i Dziecino słodka. Po równie ciekawym jak poprzednie występie konferansjerka na scenę zaprosiła młodych wykonawców, czyli uczniów ryczywolskich szkół. Iga Kulesza, uczennica szkoły podstawowej, zagrała na gitarze klasycznej pierwszy raz przed tak potężną widownią dwie kolędy: Wśród nocnej ciszy, W żłobie leży. Następnie również na gitarze klasycznej usłyszano gimnazjalistę Radosława Krzesińskiego w utworach Do szopy, hej pasterze, Bracia, patrzcie jeno, Bóg się rodzi oraz Anioł pasterzom mówił. Ostatni w bożonarodzeniowym przeglądzie wystąpili organizatorzy, czyli Chór Mieszany z Gminnego Ośrodka Kultury w Ryczywole pod dyrekcją pana Tomasza Barańskiego. Przypomnieć warto, iż zespół powstał w 2003 roku z inicjatywy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich i jako chór żeński działał do 2009 roku. Od tego samego roku do chóru dołączyli panowie i tak zespół stał się chórem mieszanym. Organizatorzy zaprezentowali aż siedem utworów. Jako pierwszą na głosy wyśpiewano kolędę Wśród nocnej ciszy i Witajmy Jezusa. Trzeci utwór, Święta Panienka, chór zaśpiewał z towarzyszeniem młodego wokalisty Szymona Singera i tym ujął za serca zgromadzoną publiczność. Kolejne wykonane przez chórzystów pieśni to Przy onej górze, Noc cicha w śnie, Jam jest dudka i W dzień Bożego Narodzenia. Na tym zakończono prezentację przygotowanych utworów i zaproszono na scenę Wójta Gminy Ryczywół. Włodarz wyraził swoją opinię na temat spotkania mówiąc, iż było to pierwsze tak szerokie przedsięwzięcie w murach ryczywolskiego domu kultury. Nie ukrywał swojego zadowolenia, toteż serdecznie gratulował organizatorom i całemu miejscowemu chórowi. Następnie prowadząca Anna Nowicka poprosiła na scenę dyrygentów zespołów i wraz z Wójtem wręczyła pamiątkowe dyplomy i statuetki.

Po ponad dwugodzinnej części muzycznej konferansjerka zaprosiła zespoły i zaproszonych gości na poczęstunek. Ugoszczenie wszystkich zespołów było możliwe dzięki dużemu wkładowi wszystkich śpiewaków z ryczywolskiego chóru. Wszystkie panie dostarczyły na uroczystość wspaniałe domowe wypieki, a panowie pomogli przygotować salę do występów. Dlatego też dyrektor Barański i po raz kolejny Wójt Jerzy Gacek, w kuluarach, serdecznie dziękowali całemu chórowi za ogromny wkład i zaangażowanie, które osiągnęło tak wysoki poziom.

Rozjeżdżając się do domów śpiewacy życzyli sobie wszelkiej pomyślność, jak również już zapowiedzieli swoją obecność w przyszłym roku.