Jasełka

Wyjątkowi goście z Jasełkami w Ryczywole

Warsztat Terapii Zajęciowej z Szamotuł nie pierwszy raz wystąpił na deskach sceny domu kultury w Ryczywole. Ostanie spotkanie z uczestnikami miało miejsce 18 stycznia 2011 r.i jak zwykle wprowadziło widownię w stan zadumy i rozważań nad ceną własnego życia.

WTZ z Szamotuł prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Obok funkcji opiekuńczej warsztat pomaga niepełnosprawnym uczestnikom żyć pełnią życia. Jedną z form pomocy są organizowane przedstawienia z uczestnikami warsztatu w roli głównej.

Dzięki uprzejmości dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Ryczywole WTZ z Szamotuł mógł wystawić Jasełka, do których uczestnicy przygotowywali się przez długi czas. Z zaproszenia na przedstawienie skorzystali uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole z opiekunkami panią Kamińską i panią Nowicką. Krótko po godzinie 10.30 na scenie pojawiła się blisko trzydziestoosobowa grupa niepełnosprawnych, którzy w występie słowno-muzycznym przypomnieli zgromadzonej publiczności jak ważna jest wiara w narodzone Dzieciątko Jezus.Wypowiadane przez stosownie do roli ubranych uczestników kwestie przepełnione były miłością do Boga i wiarą w lepsze jutro. Z wypowiadanych tekstów płynęła wielka nauka moralna mówiąca o potrzebie otwarcia się na drugiego człowieka, wyrozumiałości i miłości do bliźniego. W tym celu w odpowiednim czasie na scenę wkroczył Józef i Maryja z narodzonym Dzieciątkiem, a potem pasterze i trzej królowie. Profesjonalne opanowanie tekstów przez aktorów współgrało z pomysłowo wykonaną dekoracją sceny. Całemu przedstawieniu towarzyszyła muzyka i śpiew. Akompaniament tworzyła gra pani Ewy Barańskiej, a pomocna przy śpiewie pieśni była siostra Marzena. Na występie nie zabrakło również siostry dyrektor i opiekunów grupy niepełnosprawnych. Występ zakończono gromkimi i szczerymi brawami. Zarówno gimnazjaliści, jak i pozostali widzowie, byli pełni podziwu dla wspaniałej gry aktorskiej. Uczestnicy warsztatu udowodnili, że trzeba pogodzić się z losem, przyjmować ciężary życia i przy tym wielce miłować Boga. Po wspólnie wykonanej fotografii widzowie mogli podziwiać i zakupić różnorodne przedmioty ręcznie wykonane przez uczestników warsztatu.