„ Narodowe Czytanie”

Biblioteka Publiczna w Ryczywole włączyła się w akcję „Narodowe Czytanie „,które zainicjował trzy lata temu prezydent Bronisław Komorowski.

W roku 2014 roku , w imieniu pana prezydenta panie bibliotekarki zaprosiły mieszkańców Ryczywołu do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W liście skierowanym do wszystkich rodaków napisał : „W powieściach tworzących Trylogię pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem.”Trylogia„to obraz polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw”.

Pani Aldona Janc przygotowała program przedstawiający życie i twórczość wplatając fragmenty tekstów z Trylogii. Osoby czytające włączały się kolejno z wybranymi fragmentami z poszczególnych powieści…Mogliśmy posłuchać o wielkich miłościach :Jana Skrzetuskiego i Heleny Kuncewiczównej z Ogniem i mieczem, Andrzeja Kmicica i Oleńki Billewiczównej z Potopu oraz Pana Wołodyjowskiego i Basi. Czytane były także fragmenty mówiące o obronie Częstochowy i o przywarach Polaków o ich cechach pozytywnych i negatywnych. Całość zakończono humorystycznym akcentem przedstawiającym komiczną postać pana Zagłoby.

Do osób ,które chętnie włączyły się w akcję „ Narodowe Czytanie” byli : Elżbieta Nagórna, Dagmara i Dawid Gruchot, Agnieszka Brzóska, Maciej Ziętek , Anastazja Swoboda , Renata Binkiewicz, Elżbieta Wieczorek i Seweryna Wożniak.

Bibliotekarki zadbały o stworzenie odpowiedniego nastroju, wykorzystując utwory muzyczne i fragmenty ekranizacji. Na koniec uczestnicy otrzymali okolicznościowe stemple,.IMG_0307 IMG_0308 IMG_0310 IMG_0311 IMG_0313 IMG_0315 IMG_0316 IMG_0319 IMG_0321 IMG_0323 IMG_0325 IMG_0326 IMG_0328 IMG_0331 IMG_0332