Narodowe Czytanie Qvo vadis w Ryczywole

Narodowe Czytanie  Qvo vadis  w Ryczywole

A z rąk Piotra kostur podróżny wysunął się na ziemię, oczy patrzyły nieruchome przed siebie, usta były otwarte, w twarzy malowało się zdumienie, radość, zachwyt. Nagle rzucił się na kolana z wyciągniętymi przed się ramionami, a z ust jego wyrwał się okrzyk:  – Chryste! Chryste!…I przypadł głową do ziemi, jakby całował czyjeś stopy. Długo trwało milczenie, po czym w ciszy ozwały się przerywane łkaniem słowa starca: – Quo vadis, Domine?…I nie słyszał odpowiedzi Nazariusz, lecz do uszu Piotrowych doszedł głos smutny i słodki, który rzekł:  – Gdy ty opuszczasz lud mój, do Rzymu idę, by mnie ukrzyżowano raz wtóry.

Narodowe Czytanie –   to już piąta edycja akcji wspólnego czytania. Tym razem wybór lektury dokonano w formie głosowania . W Roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła wybitna polska powieść  – Qvo vadis.

15 września  2016 roku biblioteka zaprosiła miłośników  twórczości Henryka Sienkiewicza  do wspólnego czytania „ Ovo vadis „.Czytane były poszczególne  fragmenty  przedstawiające treść książki .W rolę czytających wcielili się: Ewa Gronowska , Maria Kistowska ,  Maria Kogut , Irena Kukla , Bogumiła Reish , Marianna Ruks ,  Elżbieta Wieczorek , Seweryna Woźniak , Mateusz Klingsport , Mieczysław Kogut ,Stanisław Reish ,Maciej Ziętek .Pracownice biblioteki zadbały o tematyczny wystrój sali. Wszyscy lektorzy zasługują na szczególną pochwalę za świetną interpretację tekstu . Za swój wkład czytający otrzymali podziękowanie za udział w akcji.

Na zakończenie wieczoru  wszyscy chętni  otrzymali okolicznościowe stemple w przyniesionych książkach Henryka Sienkiewicza.