„Poskromienie Złośnicy”

 

Jak co roku Teatr na Holu działający przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole wystawił z okazji Dnia Patrona sztukę teatralną. Spektakle odbyły się 29 i 30 maja, w tym trzy odegrane w piątek i jeden w sobotę. Tym razem uczniowie wraz z reżyserkami – p. Anną Nowicką i p. Małgorzatą Chałupniczak, postawili na dramaturga narodowego Anglii – Williama Szekspira i jego „Poskromienie Złośnicy”.

Komedia ta opowiada o komplikacjach wynikających ze złośliwego charakteru najstarszej córki zamożnego Baptysty Minoli – Katarzyny. Jej cięty język znany jest w całej Padwie, przez co wszelkie próby ożenku z nią kończyły się porażką. W przeciwieństwie do niej Szekspir ukazał nam postać Bianki – młodszej siostry złośnicy – pięknej i łagodnej. Ojciec postawił licznym adoratorom Bianki ultimatum: muszą znaleźć człowieka na tyle odważnego, by poskromił nieokiełznaną Katarzynę. Dopiero wtedy mogą rozpocząć starania o rękę młodszej córki. W tym samym czasie z Werony do Padwy przybył młody szlachcic Lucentio, który miał tu studiować wraz ze swoim sługą Traniem. Zakochawszy się od pierwszego wejrzenia w zamkniętej dla wszystkich adoratorów córce Minoli, postanowił w przebraniu ubogiego nauczyciela zbliżyć się do niej. Za to Tranio, przejął tożsamość swojego pana i na jego prośbę stał się oficjalnym kandydatem o rękę nadobnej Bianki.

W rolę Katarzyny wcieliła się Agnieszka Brzezińska, siostrę złośnicy, Biankę odegrała Martyna Rembacz. Tobiasz Szewczak odgrywał rolę głowy rodziny, Baptysty Minoli. W Petruchia wcielił się Szymon Bartol. Szymon Witkowski odegrał rolę Lucentia. Daniel Kordylasiński odgrywał postać Gremia, a jego rywalem, Hortensjem została Aleksandra Bukowska. Julia Tetzlaff wcieliła się w Trania, a Izabela Czumałowska w Biondella. Jakub Rembacz odegrał jednego ze służących Petruchia, czyli Grumia. Karolina Binkiewicz odgrywała rolę Curtisa, w rolę służek wcieliły się Hanna Machejek i Weronika Strzępka. Krawca odegrał Jakub Jopp, wdowę Luiza Steinke, a ojca Lucentia, Vincentia Zuzanna Kosicka. Rolę Pedanta odgrywała Liwia Szymkowiak.

Występy kółka teatralnego są tradycją obchodów Dnia Patrona. Od trzynastu lat kolejni uczniowie wcielają się w rolę aktorów. Trud całorocznej pracy widoczny na scenie jest świadectwem faktu, że Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole jest wybitnie prosperującą placówką, która niezmiennie od pokoleń uczy młodych ludzi wytrwałości, ciężkiej pracy, a przy tym pozwala na zawarcie przyjaźni. Choć wiele razy z pewnością zwątpienie dopadało obsadę i reżyserki, owacje na stojąco otrzymane od blisko siedmiuset osób okazały się wystarczającą nagrodą. Występ mógł zostać zorganizowany na tak wysokim poziomie dzięki bezinteresownej pomocy rodziców aktorów i sympatyków szkolnego teatru. Dziękujemy Stowarzyszeniu Przyjaciół Gimnazjum im. Jana Pawła II, pani Justynie Szymkowiak, państwu Izabeli i Leszkowi Serwinom, pani Irenie Swobodowej, państwu Jolancie i Adamowi Stachowiczom, pani Anieli Tasiemskiej, panu Mirosławowi Machejkowi, panu Arturowi Bukowskiemu, państwu Alicji i Krzysztofowi Joppom, państwu Aleksandrze i Michałowi Skrzypczakom, pani Marzenie Górnej, panu Grzegorzowi Tetzaffowi, panu Krzysztofowi Kaźmierczakowi, panu Mateuszowi Kłos, państwu Bogumile i Pawłowi Koplinom, państwu Sewerynie i Mirosławowi Woźniakom, pani Helenie Lachowicz, panu Tymoteuszowi Nowickiemu, pani Bogumile Szewczak, pani Joannie Trafas, Samorządowi Uczniowskiemu naszej szkoły oraz niezmiennie panu Jackowi Dereżyńskiemu.