Relacje ze spotkania Kobiecego Klubu Książki

W jesienne popołudnie po raz kolejny odbyło się spotkanie Kobiecego Klubu Książki, tematem którego była proza polskiego twórcy Jacka Dehnela. Mimo młodego wieku napisał już kilkanaście powieści. Ze znanych tytułów możemy przytoczyć :”Rynek w Smyrnie”, „Krivoklat”, „Balzakiana”, Brzytwa okamgnienia”, „Dziennik roku chrystusowego”, „Ekran kontrolny”, „Fotoplastikon”, „Języki obce” i wiele innych. Jest również autorem poezji gdzie jego ulubionym wierszem jest wiersz „Szczęście”.

Na spotkaniu omawianymi książkami były „Lala”, której tytuł może być wyrazem czułości, jaką bohaterka była otaczana przez bliskich, ale też metaforą jej starczego bezwładu i zdziecinnienia. Jedna z uczestniczek z tej książki przytoczyła cytaty i zdania , które składają się z kilkunastu wersów zawierające mądre przesłanie. Inną książką proponowaną do przeczytania była „Matka Makryna” , gdzie autor sięga po postać  historyczną słynną oszustkę z 19 wieku Makrynę Mieczysławską.

Wielowersowe zdania możemy spotkać czytając „Krivoklat” , z której to książki również przytoczony był fragment. Wszystkie książki Dehnela różnią się tematyką , jak sam autor mówi, że twórczość jest mapą mózgu pisarza , czy raczej dziennikiem pokładowym , w których opisuje ludzkie doświadczenie.

Na następne spotkanie zapraszamy 8 listopada 2016 roku na godz. 17:00 w Bibliotece Publicznej w Ryczywole.