SPOTKANIE Z GWARZYSTĄ

SPOTKANIE Z GWARZYSTĄ

W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ GMINY RYCZYWÓŁ

Czwartkowe spotkanie 21 listopada 2013 r. z Waldemarem Wierzbą było poświęcone gwarze poznańskiej. Wiara, ale miałem fejra – tymi słowami przywitał się z publicznością gość. Podczas trwającego półtora godziny spotkania mówiono tylko, i wyłącznie gwarą poznańską. Waldemar Wierzba przeczytał zebranym fragmenty swojego utworu :„MY SÓM U SIE”, który można było zakupić na płycie oraz kilka swoich wierszy ze zbioru „W rytmie poznańskiej gwary, czyli o ślypiach, gierach, sznupie… oraz innych rzeczy kupie”.

Pomiędzy publicznością a szanownym gościem nawiązała się miła pogawędka, oczywiście próbowano rozmawiać gwarą. Waldemar Wierzba podczas takich spotkań zbiera nowe słowa i sformułowania. Każde nowo poznane słowo ma dla niego ogromną wartość, większość swojego życia spędził na zgłębianiu wiedzy na temat gwary poznańskiej. Jednak nie tylko słowa znajdują się w kręgu zainteresowania pana Waldemara. Kolekcjonuje on również przepisy na potrawy charakterystyczne dla kuchni poznańskiej. Już wkrótce ukaże się jego książka kucharska.

Waldemar Wierzba jak sam o sobie mówi jest poznaniakiem z urodzenia i poznaniakiem z wyboru. Stworzył wiele publikacji o gwarze poznańskiej. Do najbardziej znanych jego dzieł należą: „Ale szport, tej!… żarty gwarą”, „Przykazania Poznaniaka”, a także „Słownik gwary poznańskiej”.

 DSCF0826 DSCF0829 DSCF0830 DSCF0831 DSCF0832 DSCF0836 DSCF0850 DSCF0853 DSCF0855 DSCF0860