ŚWIĘTO PLONÓW 2020

15 sierpnia, w Święto Matki Boskiej Zielnej i w setną rocznicę Cudu nad Wisłą, obchodziliśmy tradycyjne święto plonów, aczkolwiek w innym wymiarze niż bywało to w latach poprzednich.
Mszę Świętą dziękczynną odprawił ksiądz proboszcz Grzegorz Mazurkiewicz, modląc się zarówno za rolników i ich rodziny, jak również za poległych podczas Bitwy Warszawskiej.
Delegacje z sołectw należących do naszej gminy złożyły przed ołtarzem naręcza zbóż, kwiatów, warzyw i owoców, a sołectwo Skrzetusz wniosło do świątyni gminny wieniec dożynkowy. Funkcję starostów tegorocznych dożynek pełnili Pani Renata Świderska ze Skrzetusza i Pan Zbigniew Skrzypek z Łopiszewa. Starostowie symboliczne bochny chleba przekazali księdzu proboszczowi i Wójtowi Gminy Ryczywół. Czytania liturgiczne podczas mszy odczytali Pani Anna Nowicka i Pan Daniel Łanucha. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Kameralny Fermata z Poznania pod dyrekcją Pana Mateusza MJ Sibilskiego w towarzystwie organisty Pana Bartłomieja Kołsuta. Po mszy słowa uznania dla rolników i ich ciężkiej pracy wyraził w przemówieniu Wójt Gminy Ryczywół Pan Henryk Szrama, po czym nastąpił koncert wyżej wspomnianego chóru działającego przy Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Natomiast o godzinie 18.oo w kościele parafialnym w Ryczywole odbył się koncert na nutę Jana Pawła II. Kapela Góralska Hora ze Szczyrku w sposób muzyczny i niezwykle sentymentalny przypomniała słuchaczom wybitną sylwetkę naszego wielkiego Rodaka – Świętego Jana Pawła II. Tematyka koncertu dobrana została ze względu na przypadający w tym roku Rok Jana Pawła II.
Wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych dożynek serdecznie dziękujemy.