UCZCILIŚMY NIEPODLEGŁOŚĆ

11 Listopada 2019 roku uczciliśmy 101 rocznicę Niepodległej Rzeczpospolitej. Gminne obchody Święta Niepodległości składały się z dwóch części.
W pierwszej, o godzinie 10.15 ksiądz proboszcz Ryszard Kałużny w towarzystwie delegacji i pocztów sztandarowych odprawił uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Rozpoczęto ją od odśpiewania Hymnu narodowego. Dalej, w rytm dźwięków wygrywanych przez werblistę, w towarzystwie gminnych strażaków, nastąpił przemarsz na Rynek. Tam, licznie zgromadzone delegacje i mieszkańcy, uczestniczyli w manifestacji patriotycznej, którą prowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury pani Anna Nowicka. Tę część również rozpoczęto od odśpiewania naszej najważniejszej pieśni narodowej przy akompaniamencie Zespołu Instrumentów Dętych działającego przy GOK-u (Martyna Koszna, Kacper Koszny, Kordian Nowicki). Dalej, po recytacji wiersza patriotycznego (Julita Grośty), głos zabrał Wójt Gminy Ryczywół pan Henryk Szrama, który przypomniał niezłomność, heroizm i nieocenione poświęcenie tych, którzy zawalczyli za nas i za nasz kraj. Następnie delegacje wielu instytucji, organizacji, stowarzyszeń i firm złożyły symboliczne biało-czerwone wiązanki kwiatów. Manifestację patriotyczną zakończono odśpiewaniem Roty.
Druga część patriotycznych obchodów miała miejsce w sali Gminnego Ośrodka Kultury i rozpoczęła się o godzinie 17. Tam przybyłych gości powitała dyrektor domu kultury w asyście Przewodniczącego Rady Gminy Ryczywół pana Łukasza Krzyśko, który przedstawił rolę piosenek i ich symbolicznych tekstów w kultywowaniu pamięci o wolności i niepodległości. Dwugodzinny koncert rozpoczął występ Zespołu Śpiewaczego Ryczywolanie. Następnie podziwiano trio młodych ryczywolan w osobach Sandry Kamińskiej, Małgorzaty i Adama Szymańskich. W tej części widzowie wraz wykonawcami mieli okazję pośpiewać piosenki patriotyczne. Ostatnią koncertową częścią był występ trzech muzyków – Iwony Loranc, Witolda Żuromskiego i Leszka Benza, którzy przedstawili własne aranżacje utworów wykonywanych przed laty przez Ludmiłę Jakubczak.
Największą wartością minionego dnia była zarówno pamięć o Niepodległej, jak również możliwość spotkania z drugim człowiekiem, integracji mieszkańców, wspólnych rozmów, na które zawsze brakuje czasu.

Zdjęcia z uroczystości dostępne na FB Gminnego Ośrodka Kultury.