Relacja z Dożynek Gminnych

Zgodnie z wieloletnią tradycją Wójt Gminy Ryczywół, pan Jerzy Gacek, na niedzielę 28 sierpnia zaprosił wszystkich mieszkańców Gminy Ryczywół na Święto Plonów.

Przed godziną 13 zaproszeni goście oraz rolnicy, dla których skierowane było święto, zebrali się przy Kościele Św. Mikołaja w Ryczywole. Odświętną mszę odprawił ksiądz proboszcz Ryszard Kałużny. Powagę uroczystości dodały wspaniale wykonane wieńce wniesione przez rolników w mury świątyni główną nawą, a także wygłoszona homilia, podczas której wypowiedziane zostały wielkie słowa czci i dziękczynienia dla rolników i ich pracy, która zawsze jest w rękach Boga. We Mszy Św., obok Wójta gminy, uczestniczyli radni oraz przedstawiciele najważniejszych instytucji i placówek gminnych. Po mszy korowód dożynkowy przemaszerował ulicami Ryczywołu w takt Orkiestry Dętej z Rogozińskiego Centrum Kultury. Celem korowodu był ryczywolski stadion. Tuż za orkiestrą jechali starostowie uroczystości, a za nimi piękne wieńce – symbol tegorocznych zbiorów, wykonane przez mieszkańców poszczególnych wsi gminnych z ich sołtysami na czele. Maszerując w takt skocznych dźwięków orkiestry, można było usłyszeć rozmowy rolników, którzy podczas żniw musieli włożyć całe swe siły i serce, aby zebrać znacząco zniszczone aurą plony. Nieprzespane noce, wczesne poranki i pomoc sąsiedzka sprawiły, że rolnikom udało się w deszczowym miesiącu sierpniu sprzątnąć pola i zgromadzić zbiory pod symboliczną strzechą, chociaż nie było to łatwe.

O godzinie 14.30 zgromadzona publiczność z godnością odśpiewała Hymn Narodowy, po czym została powitana przez dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Ryczywole i zaproszona do uczestniczenia w obrzędach dożynkowych, które zaprezentowane zostały przez Zespół Ludowy Goślinianie z Murowanej Gośliny. Ważnym elementem było wniesienie dożynkowych wieńców na płytę boiska oraz przekazanie świeżo wypieczonego chleba na ręce włodarza gminy, przewodniczącego rady pana Witolda Krusia oraz radnego i rolnika pana Franciszka Lijewskiego. Pokaźny bochen chleba przekazali starostowie, czyli pani Aneta Cybort z Ninina oraz pan Michał Działo z Łopiszewa. Dalej Goślinianie ubrani w stroje ludowe tańcem i śpiewem przekazali publiczności symbolikę dożynek, które są najważniejszym świętem rolniczym. Słowa uznania w stronę pracujących na roli wypowiedzieli zaproszeni goście w osobach: pan Marek Siwiec, pani Anna Rydzewska, pan Gustaw Wańkowicz, pan Tomasz Szrama, pan Krzysztof Paszyk oraz Wójt pan Jerzy Gacek. Aby jeszcze bardziej obudzić w obecnych ducha radości i zabawy, prowadzący imprezę, dyrektor GOK w Ryczywole, pan Tomasz Barański, zaprosił na scenę Kapelę Podwórkową z Budzynia o wdzięcznej nazwie Kombinatorzy. Zaraz po gościach z sąsiedniej gminy wielki pokaz umiejętności muzycznych dała orkiestra z Rogoźna. Brawa płynące z trybun były najlepszym dowodem na to, że się podobało. Na scenie nie mogło zabraknąć ryczywolskiej kapeli Chłopcy z tamtych lat. Znane i przyjemne dla ucha piosenki nucono razem z wykonawcami. Ostatnim punktem zaliczanym do występów artystycznych był koncert w wykonaniu duetu instrumentalnego. Muzycy z Poznania raczyli zebranych profesjonalną grą na akordeonie, trąbce i skrzypcach. Nowością podczas gminnych dożynek był mecz w piłkę nożną o puchar europosła Marka Siwca, który zaszczycił mieszkańców gminy swą obecnością. Mecz został rozegrany pomiędzy drużyną z Radomia a teamem z Gorzewa. Uroczyste wręczenie pucharu zwycięskiej drużynie z Gorzewa i chwila dla fotoreporterów były końcowymi elementami plenerowych dożynek. Lubiących pląsy pod chmurką zaproszono na zabawę taneczną, która rozpoczęła się po godzinie 20, a jej dźwięki rozbrzmiewały na gminę do późnych godzin wieczornych.

Wszystkim tym uroczystościom towarzyszyły tradycyjne stoiska dla dzieci i dorosłych. Warto wspomnieć, iż każdy gość oraz wszyscy radni zostali wyróżnieni przez ryczywolskie gospodynie, które na prośbę Wójta Gminy przygotowały piękne i okazałe kotyliony z kłosami polskich zbóż. Ozdabianiem gości podczas zbiórki przy kościele parafialnym zajęły się panie Maria Kistowska (przewodnicząca KGW) i pani Elżbieta Kłos.

Natomiast darmową grochówkę z produktów przekazanych przez rolników przyrządził pan Janusz Figiel.

I tak upłynęło święto najważniejsze dla każdej wsi polskiej.                                                                                      .