Huczne obchody 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przez Bibliotekę Publiczną w Ryczywole

Rok 2018 jest rokiem szczególnym, obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nam Wielkopolanom wolność powróciła po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim , które wybuchło 27 grudnia 1918 roku wraz z wjazdem Jana Ignacego Paderewskiego do Poznania. W związku z tym Biblioteka Publiczna  zorganizowała spotkanie, aby oddać cześć powstańcom.  Składało się z dwóch części:  z prelekcji o Powstaniu Wielkopolskim na terenie Budzynia i Ryczywołu  wygłoszonej przez panią  Hannę Danielewicz i promocji książki wydanej  na 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego  „Budzyń i jego powstańcy” Ewą Kabat.

W drugiej części licznie zgromadzoną widownię biblioteka zaprosiła na koncert kapeli „Zza winkla „ z Nowego Tomyśla. Na koncert składały się piosenki powstańcze między innymi :„Powstanie Wielkopolan „ . Usłyszeliśmy również piosenkę o Poznaniu „Pokochaj Poznań „ .

Nie mogło zabraknąć piosenek w gwarze poznańskiej takich jak: „Godejcie po naszymu”.  Na zakończenie odbył się mały konkurs na tłumaczenie gwary poznańskiej a nagrodą była płyta kapeli „Zza winkla”.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.